חדשות

ההיתר להעסקת מתמחים בתורנויות ארוכות יוארך ב-3 חודשים בלבד

שרי הבריאות והרווחה מאיר כהן סיכמו שתקופת ההיתר להעסקת רופאים מתמחים בתורנויות של 26 שעות תוארך בשלושה חודשים בלבד | ארגון מרשם: "זהו ניצחון בקרב נוסף לקראת ניצחון במערכה כולה"

הפגנת המתמחים האחרונה מול ביתו של מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, פרופ' חזי לוי. צילום: אלעד גוטמן

שר הבריאות ניצן הורוביץ ושר הרווחה מאיר כהן הודיעו היום (ג') כי סיכמו שתקופת ההיתר להעסקת רופאים מתמחים בתורנויות ארוכות – עד כדי 26 שעות - תוארך בשלושה חודשים בלבד. בתקופה זו יקיים שר הבריאות הורוביץ עבודת מטה במשרדו ושיח עם כל הגורמים הרלוונטיים במטרה לגבש מתווה ראוי. תוקף ההיתר הקיים עתה אמור לפוג ב-7 ביולי.

בתגובה להודעת השרים נמסר מארגון המתמחים "מרשם": "זה מבחינתנו ניצחון בקרב נוסף - לקראת ניצחון במערכה כולה". הארגון הודה לשני השרים "על ההבנה שתורנויות של 26 שעות הן לא משהו שיכול להימשך בישראל של שנת 2021. אנחנו מייחלים לשינוי ולא נפסיק במאבק עד שנראה אותו מתרחש בפועל".

במוצ"ש האחרון ערכו עשרות מתמחים וסטודנטים לרפואה הפגנה מול ביתו של המנכ"ל היוצא של משרד הבריאות פרופ' חזי לוי (בטרם נמסר רשמית שהחליט להתפטר ושבמקומו מונה פרופ' נחמן אש). המפגינים מחו על הכוונה להאריך את ההיתר המאפשר העסקת מתמחים בתורנויות של 26 שעות וזאת מבלי שהוצגה תכנית הוועדה שהקימה הר"י לשינוי מתכונת עבודת המתמחים. בסוף מאי עדיין לא נמסרה מהר"י הודעה מסודרת ורשמית על החלטת הוועדה כאשר פורסם, גם ב"דוקטורס אונלי", על ארבעה חלופות שהוועדה הציעה לבחון, ובכך הכעיסה עוד יותר את המתמחים.

פרופ' לוי שיצא אל המפגינים אמר להם: "הוועדה אמורה היתה לסגור את הדברים. ביקשנו הארכה של ההחרגה לשנה. אם ייגמר יותר מהר  - לא נצטרך שנה. אתם יודעים כמה אני נלחם על 600 רופאים ו-200 אחיות שבעוד שלושה ימים הולך לפוג לכאורה התוקף של העסקתם (סוגיית התקנים שניתנו לרגל משבר הקורונה והוגדרו "זמניים"). אמרנו שעל גופתנו המתה - אחרת הם יפוטרו". אולם, דברי פרופ' לוי לא שכנעו את המפגינים.

יו"ר מרשם, ד"ר ריי ביטון, הגיבה: "לפרופ' לוי יש את התעוזה עכשיו, בתירוץ עלוב של הקורונה המתחדשת, לא רק לפעול נגדנו, אלא גם לעשות זאת במחשכים ולחשוב שזה יעבור בשתיקה? נראה שמנכ"ל משרד הבריאות, שהוא גם בעל תפקיד בהר"י, לא סופר אותנו - רגע לפני ששוב ידרשו מאיתנו להתגייס ב'צו 8' כדי לתפוס את הקו הראשון במלחמה המחודשת נגד המגיפה".

נושאים קשורים:  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  מתמחים,  ריי ביטו,  ארגון מרשם,  מאבק המתחים,  קיצור תורנויות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
29.06.2021, 19:01

השאלה מה יעשו ב 3 חודשים האלו. אם לא יחליטו על מתווה, יוסיפו את התקנים הנדרשים וישנו את מבנה השכר- ניפגש עוד 3 חודשים להארכה נוספת.
הרשו לי להיות סקפטי.

אנונימי/ת
30.06.2021, 07:34

תקני ההתמחות, גם להתמחויות פחות נחשקות ברובם הגדול לא נשארים פנויים זמן רב. יש גידול משמעותי במספר מקבלי הרישיון לשנה לעומת מספר התקנים.
נוסיף לכך שתקופת ההתמחות היא זמנית - ונקבל שהסיכוי של המתמחים לשנות משהו לא גבוה בזמן הקרוב.
המערכת מתפקדת ויש מספיק אנשים שיסכימו לעשות את העבודה גם בתנאים האלו

אנונימי/ת
30.06.2021, 09:24

\"ויש מספיק אנשים שיסכימו לעשות את העבודה גם בתנאים האלו....\" - גישה תבוסתנית שלא מכבדת את מקצוע הרפואה

אנונימי/ת
30.06.2021, 11:00

אם לא הבנת הצגתי את הגישה מנקודת המבט של משרד הבריאות. למה להם להכנס להרפתקאה הזאת? מה יעשו המתמחים או המועמדים להתמחות? ישארו מובטלים?
בדיוק כמו שאין סיבה לפתוח בתי ספר לרפואה ולסבסד לימודים בישראל אם יש מספיק שמוכנים ללמוד על חשבונם בחול